kitap“Kadın Eserleri Kütüphanesi’nden önce kadın konusunda kitaplara ulaşmam on kat daha zaman ve emek harcamama neden olurken şimdi istediğim her kitap, elimin altında. Kitap bulma konusunda çektiğim zorluklar pek çok kez çalışmalarımı yarıda bırakmama neden oldu. Kütüphane bu nedenle benim için çok önemli.”

Bir okurumuza ait olan yukarıdaki ifadeler, kurumumuzun işlevini ve koleksiyonumuzun kapsamını gösteriyor. 12.176 adet kitaptan oluşan koleksiyonumuz zengin bir içeriğe sahip: Türkiye’de kadın konusunda yapılmış araştırmalar; kadın edebiyatçıların eserleri (roman, öykü, şiir, deneme yazıları); Türkiye’de ve dünyada kadın hareketi ile ilgili çalışmalar; harf devriminden önce kadın konusunda yazılmış kitaplar; kadınların yazmış oldukları kitaplar; kadın yazarların imzalı kitapları.

Koleksiyonumuzda Fatma Aliye, Halide Edib Adıvar, Suat Derviş, Şükûfe Nihal, Nezihe Muhiddin gibi yazarların hem Osmanlıca hem de Latin harfleriyle basılan kitapları var.

Ayrıca 1990 sonrasında gelişen ve çeşitlenen kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet araştırmaları disiplininden üretilen eserlere de erişmeniz mümkün.