Görsel Koleksiyon

 

İçerik & Kapsam

Bu koleksiyon içerisinde fotoğraf, dia malzemeleri, teyp, CD ve video kasetleri yer almaktadır.

Fotoğraf dermesinde siyah beyaz ve renkli 2098 adet fotoğraf bulunmaktadır. Fotoğrafların bir kısmı anonim olmakla birlikte düğün, nişan ve toplu aile fotoğrafları bulunmaktadır. Bu fotoğraflar sayesinde geçmiş yıllara ait çeşitli geleneksel törenler ve aile yaşamı üzerine bir gözlem yapabilmemiz mümkündür. Bir kısım fotoğrafın bilgisi de mevcuttur. Oldukça zengin olan fotoğraf dermesinde ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen’in, ilk güzellik yarışmasına katılan kadınların toplu fotoğrafları, ilk Türkiye Güzeli Keriman Halis’in, Osmanlı Dönemi Kadın Cemiyetleri’nin kurucularının fotoğrafları, 1923’te Çamlıca Kız Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile birlikte okul bahçesinde çekilen bir fotoğraf, Konya Kız Muallim Mektebi’nde 1930’lu yıllarda çekilmiş fotoğraflardan oluşan albüm, 1980-2000 yılları arasında çeşitli kadın dernek, vakıf, grup kampanya çalışmalarını sergileyen fotoğraflar, kadınlara uygulanan şiddete karşı yapılan etkinliklerin, 8 Mart etkinlikleri kapsamında yapılan çalışmaların, kadınların düzenlediği çeşitli yürüyüş, miting ve kampanyaların fotoğraflarına erişebilirsiniz.

Dia dermesinde siyah beyaz ve renkli olmak üzere 505 adet dia bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak 1980 sonrası kadın hareketinin toplantı ve eylemleri, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın etkinliklerine ait dialar yer almaktadır.

Yararlandırma Koşulları

Kütüphanede görsel materyalleri ödünç verme hizmeti yoktur. Fotokopi hizmeti verilmektedir. İlgili ve araştırmacılara okuma salonunda hizmet verilmektedir.

Görsel  Koleksiyon için kütüphaneden detaylı bilgi alabilirsiniz.