Özel Arşivler Seminer Dizisi: “Efemera: Tanım Sorunu ve Uygulama Örnekleri” – V. Oturum

17 Ekim 2018 – 6 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Özel Arşiv Seminerleri Dizisi”nin beşincisi “Efemera: Tanım Sorunu ve Uygulama Örnekleri” başlıklı oturumun konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilgi ve Belge Yönetimi Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Seher İnceoğlu’nun 12 Aralık 2018 Çarşamba günü yapacağı konuşmanın içeriği şu şekilde olacaktır:

Efemera, kısa ömürlü belge? Neye ve kime göre? Düzensiz olarak üretilen belgeler? Örneğin afişler, antetli kağıtlar düzensiz mi üretiliyor? Değerleri sonra anlaşılan? Bir fotoğraf değersiz mi? Sahi, fotoğraf efemera mı? Sahaflarda siyah poşetlerin içinde bir torba dolusu birbirinden bağımsız bulduğumuz fotoğraflara efemera diyeceğiz de özel arşiv içindeki fotoğrafa efemera değildir mi diyeceğiz? Sadece soruyorum. Fotoğraf değil de bu soruları bir mektup ya da davetiye üzerinden de düşünebiliriz. Neden efemera diyoruz?

Aslında çok sık kullandığımız bu kelimeyi soyutlaşmış halinin ötesinde, somutlaştırılmış haliyle sorgulayıp netleştirme çabasındayım. Çalışmalarım sürecinde bu sorgulamayı sıklıkla yaparak “Neye efemera diyoruz?” sorusuna cevap aradım. Bu kavramı tartışırken efemeranın tür ve formata bağlı olarak erişimi, bilgi merkezindeki yeri, efemera koleksiyonu mu yoksa koleksiyon içinde efemera mı gibi konuları sorgulayacağım.”

Yer: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Tarih: 12 Aralık 2018 Çarşamba

Saat: 18.30

 

Bu gönderiyi paylaş