Sözlü Tarih Koleksiyonu

 

İçerik & Kapsam

1994 yılında sürdürülen sözlü tarih projeleri ile birlikte koleksiyon oluşmaya başlamıştır. Koleksiyon içerisinde 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler, farklı siyasi partilerin kadın parlamenterleri ile yapılan görüşmeler, Dinarsu Bayan Futbol takımı ile yapılan görüşmeler ve Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Genel Kurul, Kurucu Üye, Gönüllü Çalışanları ve eski Genel Kurul üyeleri ile yapılan sözlü tarih görüşmelerinin ses kayıtlarına ve transkripsiyonlarına ulaşabilirsiniz.

KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ VE BİLGİ MERKEZİ VAKFI

SÖZLÜ TARİH GÖRÜŞMELERİ  

 

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi 1994-1995

1- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Arzu Öztürkmen’in Araksi Orakyan ile 27 Ağustos 1994 tarihinde yaptığı görüşme. (2 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

2- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Arzu Öztürkmen ‘in Nimet Özgüç’ ile 15 Haziran 1994 ve 20 Haziran 1994 tarihinde yaptığı görüşme.( 4 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

3- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Zehra Toska’ nın Esma Deniz ile yaptığı görüşme. ( 4 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu )

4- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Aynur İlyasoğlu’ nun Gültekin Ağaoğlu ile Mayıs-Haziran 1994 tarihleri arasında yaptığı görüşme. ( 2 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu )

5-  Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Ayşe Durakbaşa’ nın  İclal Balkan ile 6 Nisan 1994 tarihinde yaptığı görüşme. ( 3 Kaset)

6-  Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Aynur ilyasoğlu’ nun Sare Okçu ile Mart-Nisan- Mayıs 1994 tarihleri arasında yaptığı görüşme. ( 6 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

7- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Zehra Toska’ nın Neşet Eren ile yaptığı görüşme. ( 1 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

8- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Akile Gürsoy’un  Hayrünissa Köni ile 8 Mart, 13 ve 24 Nisan 1994 tarihinde yaptığı görüşme. (3 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

9- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Tolunay Kolankaya’nın Müfide İlhan ile 6 Aralık 1995 tarihinde hasta yatağında yaptığı görüşme. (Görüşmenin transkripsiyonu)

10-Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Filiz Kerestecioğlu’nun Lütfiye Arıbal ile 7 Mayıs 1994 ve 13 Eylül 1994 tarihinde yaptığı görüşme.(3 adet kaset ve görüşmenin transkripsiyonu)

11- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Zehra Toska’nın Seniye Fenmen ile yaptığı görüşme.(Görüşmenin transkripsiyonu)

12- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Saliha Paker’in Peride Celal ile 7 Nisan 1994 tarihinde yaptığı ön görüşme formu. (1 ön görüşme formu)

13- Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesi kapsamında, 1923 öncesi doğmuş çeşitli mesleklerden kadınlarla yapılan görüşmeler çerçevesinde Saliha Paker’in Zeynep Rıfat Menemenci ile 23 Ekim 1994 tarihinde yaptığı ön görüşme formu. (1ön görüşme formu)

 

Sözel Tarih Çalışmaları Pilot Projesinde Görüşülen 12 Kadının Adı:

 1. Araksi Orakyan
 2. Esma Deniz
 3. Gültekin Ağaoğlu
 4. Hayrünissa Köni
 5. İclal Balkan
 6. Lütfiye Arıbal
 7. Müfide İlhan
 8. Neşet Eren
 9. Nimet Özgüç
 10. Sare Okçu
 11. Seniye Fenmen
 12. Zeynep Rıfat Menemenci
 13. Peride Celal

 

Bu projenin görüşmecileri

Ayşe Durakbaşa x1

Akile Gürsoy x1

Aynur İlyasoğlu x2

Filiz Kerestecioğlu x1

Arzu Öztürkmen x2

Zehra Toska x3

Tolunay Kolankaya

Saliha Paker

 

——————————————————————————–

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi 1999-2000

1- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında Narınç Ataman’ın Oya Akgönenç ile 29 Kasım 2000 tarihinde yaptığı görüşme. (1Kaset)

2- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında İmren Sipahi’nin Işılay Saygın ile 3 Kasım 2000 tarihinde yaptığı görüşme. ( 1 Kaset)

3- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında Narınç Ataman’ın Melek Denli Karaca ile 24 Kasım 2000 tarihinde yaptığı görüşme.

 ( 2 Kaset) 

4- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında Narınç Ataman’ın Gönül Saray ile 13 Kasım 2000 tarihinde yaptığı görüşme. ( 1 Kaset)

5- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında Firdevs Hoşer’in Nesrin Nas ile 3 Kasım 2000 tarihinde yaptığı ön görüşme formu. (1 ön görüşme formu)

6- Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesi kapsamında Nevval Sevindi’nin Nazlı Ilıcak ile yaptığı görüşme. (1 Kaset)

Kadın Parlamenterler Sözel Tarih Projesinde Görüşülen 6 Kadının Adı:

 1. Gönül Saray
 2. Işılay Saygın
 3. Melek Denli Karaca
 4. Nesrin Nas
 5. Oya Akgönenç
 6. Nazlı Ilıcak

 

Bu projenin görüşmecileri

 1. Firdevs Hoşer x1
 2. Narınç Ataman x3
 3. İmren Sipahi x1
 4. Nevval Sevindi

 

 

——————————————————————————–

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Projesi 2016

 • Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Projesi kapsamında, Dinarsu Bayan Futbol Takımı’nın kadın futbolcuları ile yapılan görüşmeler çerçevesinde Nazlıcan Bayraktar’ın Çiğdem Kayhan ile 9 Nisan 2016 tarihinde yaptığı görüşme. (1 adet ses kaydı)
 • Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Projesi kapsamında, Dinarsu Bayan Futbol Takımı’nın kadın futbolcuları ile yapılan görüşmeler çerçevesinde Nazlıcan Bayraktar’ın Handan Kasapoğlu ile 18 Nisan 2016 tarihinde yaptığı görüşme. (1 adet ses kaydı)
 • Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Projesi kapsamında, Dinarsu Bayan Futbol Takımı’nın kadın futbolcuları ile yapılan görüşmeler çerçevesinde Nazlıcan Bayraktar’ın Aysun Boyacı ile 4 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı görüşme. ( 1 adet ses kaydı)
 • Kadın Eserleri Kütüphanesi Kadın Sözel Tarih Çalışmaları Projesi kapsamında, Dinarsu Bayan Futbol Takımı’nın kadın futbolcuları ile yapılan görüşmeler çerçevesinde Nazlıcan Bayraktar’ın Füsun Öcal ile 4 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı görüşme. (1 adet ses kaydı)

Sözel Tarih Çalışmaları Projesinde Görüşülen 4 Kadının Adı:

1-Çiğdem Kayhan

2-Handan Kasapoğlu

3-Aysun Boyacı

4-Füsun Öcal

 

 

Bu projenin görüşmecileri

 • Nazlıcan Bayraktar

 

——————————————————————————–

Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Sözlü Tarih Projesi 2017-2018

 • Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Sözlü Tarih Projesi kapsamında, Nazlıcan Bayraktar’ın Sönmez Taner ile 2 Mart 2017 tarihinde yaptığı görüşme. (1 adet ses kaydı ve görüşmenin transkripsiyonu)
 • Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Sözlü Tarih Projesi kapsamında, Nazlıcan Bayraktar’ın Şirin Tekeli ile 2 Mart 2017 tarihinde yaptığı görüşme. (2 adet ses kaydı)
 • Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Sözlü Tarih Projesi kapsamında, Nazlıcan Bayraktar’ın Ceylan Orhun ile 3 Mart 2017tarihinde yaptığı görüşme. (2 adet ses kaydı ve görüşmenin transkripsiyonu)
 • Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Sözlü Tarih Projesi kapsamında, Nazlıcan Bayraktar’ın Burçin Midilli Topal ile 9 Mart 2017tarihinde yaptığı görüşme. (1 adet ses kaydı ve görüşmenin transkripsiyonu)

 

Türkiye’de Kadın Tarihi ve Kurumsallaşma Süreci: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı  Sözlü Tarih Projesinde Görüşülen 4 Kadının Adı:

 1. Sönmez Taner
 2. Şirin Tekeli
 3. Ceylan Orhun
 4. Burçin Midilli Topal

 

Bu projenin görüşmecileri

 • Nazlıcan Bayraktar

 

Yararlandırma Koşulları

Kütüphanede ödünç verme hizmeti yoktur.Fotokopi hizmeti mevcuttur.İlgili ve araştırmacılara okuma salonunda hizmet verilmektedir.

Sözlü Tarih Koleksiyonu için kütüphaneden detaylı bilgi alabilirsiniz.