Makale Koleksiyonu

Makale Koleksiyonu, Vakfa gelen akademik dergiler, kadın konulu dergiler, herhangi bir örgütün/ kadın örgütünün çıkardığı yayınlar, herhangi bir devlet kurumunun hazırladığı yayınlar ve kitap bölümlerinden kadın konulu makalelerin seçilmesiyle oluşturulmuştur. Koleksiyonda Türkçe ve yabancı dilde yazılmış olan kadın konulu 7.220 makale yer almaktadır.

Makale Koleksiyonu içerisinde; 150 Yıl Öncesinin İstanbul Düğünlerinde Nasıl Evlenirlerdi? (Lütfü Tunç); 1930’lar Türkiyesi’nde Göç ve Kadın (İpek İlkkaracan); 1908 Kadınları (Mehmet Şehmus Güzel); 1970’lerden 2000’lere Türkiye’de Annelerin İnsan Hakları Aktivizmi (Tuba Demirci Yılmaz); 1979 Seçimleri ve Bakiye Beria Onger (Birsen Talay); Arap Kadınları Kadınlık Durumunu Sorguluyor (Şirin Tekeli); Asi Meşrutiyet Kadınları (Meral Altındal); Asterte’nin Gacıları: Fahişeler (Ali Kemal Yılmaz); Atatürk ve Kadınların Askerliği (Hasan Ünder); Atıf Yılmaz’da Kadın (Emine Demiray); Avrupa Feminizminin Yeni Yüzü (Judy Rebick); Aydın Müslüman Kadın (Nurgül Karakoç); Balanchine’in Kadınları: Balede Kadın (Ann Daly); Başlık Geleneği (Sabiha Tansuğ); 1899’da Osmanlı Basınında Feminizm (N. Ayla Demiroğlu); 1892’de Çıkan Muhadarat’ı Batıda da Tanınan İlk Kadın Romancımız: Fatma Aliye Hanım (Behçet Necatigil); 1789 Fransız Devrimi; Giyotinin Gölgesinde Kadın Hakları (Nesrin Tura); 100. Yıl Dönümünde Boyun Eğmemiş Bir Madame Bovary: Fransız Yazar George Sand (Nedim Gürsel); 1885-1926 Yılları Arasında İstanbul’da Çok Eşlilik (Cem Behar); 11 Yıldan Sonra Feministler Kazandı: Kürtaj Hapı RU 486 Artık Dünya Kadınlarının (Defne Asal); 1899’da Osmanlı Basınında Feminizm (N. Ayla Demiroğlu); 19. Yüzyıl Osmanlı Toplumunda Ermeni Kadını (Arus Yumul); 19. Asırda Bir Kadın Hattat: Şerife Fatıma Zehra Hanım (Hilal Kazan); 1950’den Günümüze Türk Basınında Film Eleştirisi (Esra Bir yıldız); 1970’lerden 2000’lere Türkiye’de Annelerin İnsan Hakları Aktivizmi (Tuba Demirci Yılmaz); 21. Yüzyılda Kadınların Karşısındaki Küresel Güçler (Charlotte Bunch); I Only Wish I Had a Home on This Globe: Transnational Biography and Dr. Mary Eddy (Ellen Fleischmann); Icons and Militants Mothering in the Danger Zone (Julie Peteet); Imagined More than Women: Lesbians as Hermaphrodites, 1671-1766 (Emma Donoghue); Indigenous Feminism in a Modern Hindu Sect (Lawrance A. Babb) gibi örneklerin yanı sıra daha birçok makale bulunmaktadır.

Yararlandırma Koşulları

Ödünç verme hizmetimiz bulunmamaktadır. Makaleler için katalog üzerinden arama yapabilir ve kütüphaneye gelerek fotokopi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Katalogda arama yapmak için tıklayınız.