Ötekinin Hafızası Projesi – Kadınların Göç Hafızası Sergisi, Açılış / 6 Mart 2024

AB Kültür Sanat Destek Programı Culture Civic desteğiyle, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından yürütülen Ötekinin Hafızası Projesi kapsamında gerçekleşen ‘Kadınların Göç Hafızası Sergisi’ 6 Mart 2024 saat 18.30’da açıldı. Sergi, Türkiye’de yaşayan beş göçmen sanatçı kadının – Farah Trablsie, Maryam Mazrooei, Sara Shahzadeh, Sinur ve Walaa Tarkaji- sadece sanat eserlerini değil, onlarla yapılan sözlü tarih kayıtlarından kısa alıntıları, belgeseli ve göç hikayelerini da kapsadı.
Serginin açılışı 6 Mart Çarşamba Günü Tütün Deposu-Depo İstanbul’da gerçekleştirildi. Sergi, küratör Nilgün Kıvırcık, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı kurucularından Füsun Ertuğ ve sanatçıların konuşmaları ve proje için Ebru Şeremetli tarafından hazırlanan kısa filmin gösterimi ile açıldı.
Göçmen kadın sanatçılarla Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa tarafından yürütülen sözlü tarih çalışmalarına, kişisel tarihlerinin arşivlenmesine, göç ve özgürlük temalı sanatsal üretimlerini desteklemeye dayanan Ötekinin Hafızası projesi; Kadınların Göç Hafızası Sergisi ile hem kadın sanatının hem de kadınlar özelinde göçün hafızasının korunması, göç-kadınlar ve sanat arasındaki ilişkinin kadınların sanatsal perspektifinden yeniden anlaşılması ve anlatılması amaçlandı.
Bu proje ile KEKBMV ilk kez bu ülke vatandaşı olmayan ve göç gibi ağır bir yükün altında sanat yapma kararlılığını sürdüren kadınların hafızalarını ve kişisel belgelerini ve sözlü tarihlerini arşivlerine kazandırmış oldu.