100. Yılında Cumhuriyet’in Kadınları/Kadınların Cumhuriyeti (1923-2023) – Uluslararası Sempozyum / 27-29 Ekim 2023

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını, 27-29 Ekim 2023 tarihlerinde Beykoz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediğimiz “100. Yılında Cumhuriyet’in Kadınları/Kadınların Cumhuriyeti (1923-2023)” başlıklı uluslararası sempozyumla kutladık. Sempozyumun onur konuğu Prof. Dr. Nermin Abadan Unat fiilen yanımızda olmasa da açılış konuşmasının yer aldığı videoyla aramızdaydı. Sempozyumun açılış konuşmalarını sırasıyla Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Beykoz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Birsen Talay Keşoğlu yaptı.

Üniversitenin Kavacık yerleşkesinde gerçekleşen sempozyum; 20 konu başlığı, 8 panel, 40 oturum ve yaklaşık 200 sunum ile tamamlandı. Sempozyum kapsamında Vakıf koleksiyonundan derlenen ‘Cumhuriyet’in Kadınları Sergisi’nin açılışı yapıldı; önemli katkılar sunmuş ve başarılar kazanmış 28 cumhuriyet kadını, fotoğraflarıyla sergide yer aldı. İlk 2 gün simultane çevirilerin olduğu sempozyumda, yüzlerce katılımcı, sempozyumdaki panel ve oturumları hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak takip etti. Etkinliğin ikinci gününde ise Dr. Hüseyin Kıyak ve ekibi, ‘Cumhuriyet Kadınlarından Şarkılar’ konseri ile Cumhuriyetin kadın bestekarlarının eserlerini seslendirdi.

Başta Beykoz Üniversitesi ve Sempozyum Düzenleme Komitesi olmak üzere Friedrich Ebert Vakfı’na, tüm katılımcılara ve katkı sunanlara içtenlikle teşekkür ederiz.
Nice 100 yıllara, Cumhuriyeti yaşatmak, kazanımlarımızı korumak ve daha ileri götürmek dileğiyle.

*Sempozyumda sunulan bildiri özetleri e-kitap olarak yayımlandı; buradan ulaşabilirsiniz.