Sempozyum Bildiri Kitapları

Sempozyum Bildiri Kitapları

Basım Yılı: 1992

Yayın Sponsorları / Çeviri: Laleper Aytek, Şirin Tekeli

Çeviri Destek: Deniz Ülgüray

Yayın Sponsorları:  Annie Dizier, David Doughan, Patricia  Miller King, Marieke Kramer, Joanna Kootz, Jan Jonker Roelants (Hollanda İstanbul Başkonsolosu)

ISBN: 975-342-016-1

Kitabı görüntülemek v indirmek için tıklayınız.

Yayın Hakkında: Bu yayın, 8-10 Ekim 1991’de Kütüphanemiz tarafından, kendi binasında, dünyanın önde gelen kadın kütüphane ve arşiv merkezi temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “Uluslararası Kadın Kütüphaneleri Sempozyumu”na sunulan ve Fransa, Hollanda, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın merkezli kadın kütüphaneleri ve arşivleri ile 1980-1990 arasında kadın araştırmalarının gelişim süreçlerini anlatan, 10 adet bildirinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktı. Düzenlediğimiz bu ilk uluslararası sempozyum, aynı zamanda konusu kadın olan kütüphaneleri buluşturan ilk uluslararası toplantıydı. Toplantının bu tarihi ayrıcalığı nedeniyle tutanakların yayınlanmasının bizler için ayrı bir önemi vardı.

Basım Yılı: 1994

Çeviren: Meral Akkent

Yayın Sponsoru: Frauen-Antistiftung

ISBN:975-342-060-9

Kitabı görüntülemek ve indirmek için tıklayınız.

Yayın Hakkında: Bu yayın, feminist bir kadın vakfı olan Frauen-Anstiftung tarafından, 1-4 Kasım 1991 tarihleri arasında, Almanya’nın Bonn şehrinde aynı başlık altında düzenlenen ve Avrupa’nın doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyindeki çeşitli ülkelerin kadın hareketlerinin hangi noktada olduğunu, bu hareketlerin içinden gelen kadınların birinci elden değerlendirmeleriyle saptamayı amaçlayan uluslararası bir kadın kongresinin tutanaklarını içerir. Türkiye bu toplantıda birden çok katılımcı tarafından temsil edilmenin ötesinde, toplantının “kurumlaşmanın olumlu ve olumsuz yanları” üzerinde düşünmek şeklinde belirlenen ana temasıyla ilgili olarak “çerçeve sunuş”un (keynot speech) konusu seçilen ülkeydi. Bu nedenledir ki, sonuçları izlenmeye değer pek çok başka toplantı arasında, tutanaklarını Türkçeye kazandırmayı düşündüğümüz ilk toplantı bu oldu.

Yayın Yılı: 2009

Yayına Hazırlayanlar: Birsen Talay Keşoğlu, Fatma Türe

ISBN: 978-975-8919-44-4

Kitabı görüntülemek ve indirmek için tıklayınız.

Yayın Hakkında: Bu kitap, Vakfın 20. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Kadir Has Üniversitesiyle 2009 Nisanında ortaklaşa düzenlediği “Kadın Belleğini Oluşturmada Kaynak Sorunu” başlıklı uluslararası sempozyumda sunulan bildirilerden bir seçki içermektedir. Klasik arşivcilik yöntemlerinin dışına çıkarak, kadın konulu belgeleri sınıflandırırken izlenen yöntemlerde farklı açılımlara yönelmek ve kadın tarihi alanında çalışmalar yapan araştırmacıların belge erişimine kolaylık sağlamak; kadın arşivleri ve belgelerine sahip çıkma bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması amaçlarını taşıyan sempozyum, bu alanda çalışma yapan pek çok araştırmacıyı ve akademisyeni bir araya getirdi.

Kitapta; araştırma ve kaynak, kadın arşivleri ve kadın kütüphaneleri, özel arşivler, sınıflandırma sistemleri ve Thesaurus, sözlü tarih, edebiyat, sinema, sanat ve sanat eserleri, teknoloji kullanımı, dergiler ve kadın örgütleri başlıkları altında, bir tanesi Fransızca diğerleri İngilizce ve Türkçe olmak üzere 41 bildiri metni yer almaktadır. Kitabın sonunda yer alan “Yazarlar Dizini” bölümünde ise araştırmacılar hakkında kısa bilgiler mevcuttur.

Yayın Yılı:2016

Editörler: Birsen Talay Keşoğlu, Leyla Şimşek Rathke

Dizgi: Filiz Kocaboğa, Aykut Kar

ISBN: 978-975-92378-1-3

e-Kitabı görüntülemek için tıklayınız.

Yayın Hakkında: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı (KEKBMV) 19–20 Nisan 2014 tarihleri arasında, Türkiye’de ve uluslararası ölçekte kadınların belleğine, kadın tarihi yazımına katkıda bulunmak amacıyla “Kadın Hayatlarını Yazmak: Oto/Biyografi, Yaşam Anlatıları, Mitler ve Tarih Yazımı” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenledi. Yeditepe Üniversitesi de bu sempozyuma mekân sağladı. Beş farklı kıtadan ve Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a gelen katılımcılar, kadın tarihi ve yaşam anlatılarına ilişkin araştırmalarını ve sorularını paylaştılar. Sempozyuma ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Brezilya, Çekoslovakya, Fas, Fransa, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İran, İrlanda, İskoçya, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, İzlanda, Kamerun, Kanada, Litvanya, Macaristan, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Singapur, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yemen ve Yunanistan’dan 200’ün üzerinde araştırmacı katıldı ve Türkiye’de ilk kez bu alanda, bu kadar çok sayıda ülkenin katılımıyla uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi. Elinizdeki derleme farklı disiplinlerden ve bakış açılarından çeşitli katkıları kayıt altına almak üzere hazırlanmış olup sempozyumda sunulan ve hakem değerlendirmesinden geçen 125 bildiriden oluşmaktadır.