“100. Yılında Cumhuriyet’in Kadınları/Kadınların Cumhuriyeti” Sempozyumunun Programı Yayımlandı! / 27-29 Ekim 2023

100. Yılında Cumhuriyet’in Kadınları/Kadınların Cumhuriyeti (1923-2023)” Uluslararası Sempozyum / 27-29 Ekim 2023

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı (KEKBMV) ile Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği “100. Yılında Cumhuriyet’in Kadınları/Kadınların Cumhuriyeti (1923-2023)” başlıklı uluslararası sempozyumun programı yayımlandı. Beykoz Üniversitesi’nin Kavacık yerleşkesinde düzenlenecek olan sempozyumun onur konuğu Prof. Dr. Nermin Abadan Unat.

Kadınlara, Cumhuriyet’in yüz yıllık tarihinin hem güncel hem de tarihsel perspektifleri içeren bir muhasebesini yapabilmeleri için alan açmayı hedefleyen sempozyumda, toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanındaki zengin araştırma birikimi izlenebilecek.

Günümüzde Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları, zengin bir kuramsal birikim, dinamik bir karakter ve çeşitlilik gösteriyor. Sempozyumda, bu birikimin gücüyle, kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının geliştirdiği eleştirel bakış ve araçlarla; tarihsel, toplumsal, kültürel, ekonomik, politik, dinsel ve sanatsal bağlamları etkileşimleri içinde ele alınacak; Cumhuriyet’in kazanımlarına, gerilim hatlarına kadınlar açısından bakılacaktır. Uluslararası katılıma da açık olan bu sempozyumun, kadınların tarihsel ve toplumsal deneyimlerini okumaları ve yeniden değerlendirmeleri açısından değerli bir imkân sağlaması bekleniyor.

Üç gün sürecek sempozyumda 20 konu başlığı altında 6 panel, 40 oturum bulunuyor ve yaklaşık 200 sunum yer alıyor. İlk 2 gün simultane çeviri yapılacaktır. Sempozyum programına ve bildiri özetleri kitabına (e-kitap) aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

https://kadineserleri100yil.beykoz.edu.tr/

http://kadineserleri.org/sempozyum-bildiri-kitaplari/