İçerik bekleniyor..

 • 24 Ekim 2016 / Yazarlarla Kadın Tarihini ve Edebiyatını Konuşuyoruz

  24 Ekim Cumartesi günü değerli bir yazarımızı ağırladık. Kütüphanemizin kuruluşundan bu yana tüm varlığıyla destekçimiz ve genel kurul üyemiz olan çok ödüllü yazar Tülin Tankut, “Yazarlarla Kadın Tarihini ve Edebiyatını Konuşuyoruz” başlıklı söyleşiler dizimizin ilkinde son kitabından bölümler okudu, okurlarla söyleşti ve “Ne Zaman ki İçime Bir Kurt Düştü” (Ay İzi Yayınları) adlı kitabını imzaladı. Söyleşi dizisinin sorumlusu genç gönüllümüz Aslı Çağırgan’ın sunuşuyla açılan toplantıda Tankut’un yaşamından karelerin yer aldığı bir görsel sunum da vardı. Etkinlik konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Fatmagül Berktay’ın konuşması ise “Yasak Meyveyi Koparmak” başlığını taşıyordu. Berktay konuşmasında Tankut’un son kitabındaki “muzip ve yaramaz bir dille yazılmış” öykülerin, edebiyat tadının yanı sıra 1980’lerde kaleme alındıkları hâlde özcülüğe prim vermeyen son derece olgun bir feminizm anlayışını ve eleştirel bir zihni yansıttığını vurguladı.

 • 29 Kasım 2015 / Kadına Karşı Doğu-Batı, Savaş-Barış Tanımayan Şiddet Uluslararası Sempozyumu

  Konuşmacılar: Deniz Kandiyoti, Nebahat Akkoç, Hülya Gülbahar, Yasemin Öz, Oğuz Polat, Sussan Tahmasebi, Kemal Ördek, Filiz Kerestecioğlu, Zeynep Altıok Akatlı, Yeşim Arat, Âsa Eldén, Pia Puu Oksanen, Zahra Gorod Abdulle, Paratou Hassouri, Farahnaz Bahrami, Samia Bouslama Letaief

  Kadına yönelik şiddeyin yoğunluğu kültürlere ve bölgelere göre değişse bile, sadece belirli bir bölge veya kültürle sınırlı değil. Kadınların insan haklarının, küresel yönetimlerce sistematik ve gaddar bir şekilde inkâr edilmesine karşı insan hakları örgütlerinin ve küresel sivil toplumun uyum içinde hareket etmesi gereği ve aynı zamanda kültürel ya da dinsel geleneklerin korunmasını kadınların insan haklarına üstün tutan anlayışlara karşı çıkılması ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu amaçla Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Türkiye’de kadının insan hakları konusunda 25 yıldır gösterdiği çabanın itici gücüyle, dünyanın çeşitli yerlerinden önemli akademisyen ve insan hakları aktivistlerini bir araya getirerek kadına karşı sınır tanımayan şiddetle mücadele için verimli bir diyalog oluşturmayı hedefleyen bir sempozyum düzenledi. Sempozyum dâhilinde, illüstrasyon sanatçısı Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen’in “Kelebeğin Gözünden Kadın – Düşler- Karabasanlar” Retrospektif İllüstrasyon Sergisi açıldı.

  29 Kasım 2015 Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi’nde İsvaç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle Işıl Baş’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Deniz Kandiyoti yaptı. Sempozyumda, çeşitli toplumlardan davetli konuşmacılar (hukukçular, yasa koyucular, politikacılar, sivil aktivistler) savaşta ve barışta, kadına ve farklı cinsel yönelimlere sahip bireylere yönelik şiddeti karşılaştırmalı bir biçimde ve tüm boyutlarıyla ele aldılar; şiddetin önlenmesi açısından benimsenmesi gereken yöntemleri tartıştılar. Sempozyum sonunda, piyanist Hyun Soon Tekin, Boğaziçi Üniversitesi’nin büyük toplantı salonunda Chopin’in eserlerinden oluşan bir biyano resitali verdi.

  Sonraki gün, davetli konuşmacılarla Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde yapılan toplantıda ise, şiddet ile mücadele açısından bölgesel ve uluslararası iş birliği olasılıkları değerlendirildi, bir iş birliği ve iletişim ağı kurulması kararı alındı.

 • 25 Nisan 2015 / 25. Yıl Kutlamalarının İlk Etkinliği

  25-nisan-etkinlik-gorseli25 Nisan 2015 tarihinde kütüphanemizin 25. yıl kutlamaları çerçevesinde, kütüphane destekçilerini, dostlarını ve okuyucularını bir araya getiren, kutlama etkinliklerimizin ilkini düzenledik. Mehtap Meral’den şarkılar, tiyatro ve sinema oyuncusu ve aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Tilbe Saran’dan şiirler dinledik. Mehtap Meral ve Tilbe Saran dostlarımıza ve sponsorumuz, (İstanbul’un tek kadın Belediye Başkanı) Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’a büyük bir teşekkür borçluyuz.