Ötekinin Hafızası Projesi – “Displaced” (Nomad Performance) / 23 Mart 2024

Proje Adı: Ötekinin Hafızası
Kadınların Göç Hafızası Sergisi
Yer: Tütün Deposu
23 Mart 2024 Saat 14.00

Displaced – Yerleştirme Performansı/ Nomad Performance

Ertürk Erkek (Yönetmen / Performansçı)
Ezgi Adanç (Performansçı)
Ozan Ömer Akgül (Proje Danışmanı)
Özge Ayşegül Fişenk (Sahne Tasarımı)
Metin: William Saroyan

AB Kültür Sanat Destek Programı Culture Civic desteğiyle, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından yürütülen Ötekinin Hafızası Projesi kapsamında gerçekleşen ‘Kadınların Göç Hafızası Sergisi’ kapsamında 23 Mart 2024 tarihinde Nomad Performans tarafından “Displaced” performansı sergilendi. Performans sonrası izleyicilerle oyun ve göç üzerine söyleşi gerçekleşti.

Oyun Hakkında:
Displaced; göçmenlerin, Rusya-Norveç arasında bulunan Storskog sınırından, ruhsatsız tek araç olma özelliğine sahip, bisikleti kullanarak geçmesi temel alınarak hazırlanan disiplinler arası bir yerleştirme performansıdır. Kadim göç meselesinin küçük bir noktasından hareketle üretilen bu eserde yol, sınır, bağ, geçmiş, gelecek, umut, keder gibi kavramlar ele alınmıştır.

“İnsanın ülkesi neresidir?
Belli bir yerdeki toprak parçası mıdır? Oradaki ırmaklar mı? Göller mi? Gökyüzü mü? Ayın doğuşu mu? Güneş mi? İnsanın ülkesi ağaçlar mı, bağlar, çimenler, kuşlar, kayalar, tepeler ve dağlar ve vadiler midir? İklim midir? Bir yerin ilkbaharı, yazı ve kışı mıdır? Kulübeler ve evler, şehrin sokakları… Masalar ve sandalyeler, çay ve sohbet midir? Yaz sıcağında dalında olgunlaşan şeftali midir? Toprakta yatan ölüler midir? Göğün altında, o ülkenin her yerinde konuşulan dilin sesi midir? Genizden ve yürekten gelen şarkı mıdır? O dans mıdır? İnsanın ülkesi havaya, suya, toprağa, ateşe ve hayata ettiği şükran duaları mıdır? Gözleri midir? Gülümseyen dudakları mıdır? Keder midir?” 

(William Saroyan)

Performans sonunda seyirciler ile göç ve performans üzerine söyleşi gerçekleştirilmiştir.