Feminist, Süfrajist, Şair, Piyanist ve Ressam Hortense Wood ve Arşivleri – Konferans / 24 Nisan 2019

24 Nisan 2019 Çarşamba günü, Osmanlı Dönemi’nde İzmir’de yaşamış olan Levanten asıllı sanatçı ve feminist Hortense Wood ve arşivleri üzerine bir konferans düzenledik. İpek İlkkaracan ve Pia Behmuaras’ın konuşmacı olduğu etkinlikte, İpek İlkkaracan Hortense Wood’un hayatından ve arşivlerinden bahsederken, Pia Behmuaras, Hortense Wood arşivinin içeriğini detaylı bir sunumla katılımcılara aktardı. Sunumda, dönemin önemli sosyal ve ekonomik gündeminin yanı sıra Hortense Wood’un 1908-1923 yılları arasında, İngiliz süfrajet hareketiyle ilgili yabancı basında yer alan haber ve yazı kesiklerinden derleyerek oluşturduğu ve bir albüm şekline getirdiği kupür koleksiyonu tanıtıldı. Konuşmacılar, koleksiyonda yer alan iki albümün, haber yazılarının yanı sıra kişisel mektuplar, konuşma metinleri vb. yazıları da içerdiğinden ve tüm bu derlemenin toplumun, medyanın süfrajet harekete bakış açısını da göstermesi bakımından önemli bir kaynak olduğundan bahsettiler.
Etkinlik sonunda İpek İlkkaracan, Hortense Wood Özel Arşivi’nin ilk adımı olarak 797 sayfa ve 1198 kupürden oluşan iki albümü Vakfımıza bağışladı.

*

Hortense Wood, a feminist artist with Levantine heritage who lived in İzmir (Smyrna), an Aegean province of the Ottoman Empire, was a collector of British newspaper articles on women’s suffrage movements worldwide. Wood’s archives of newspaper clippings covering the period 1908-1923 in the form of two albums, have been discovered only recently in 2017 and were digitalized by the Women’s Library and Information Centre for use by researchers. The research paper that will be presented aims to provide a guide for researchers working on the archives. It covers a bibliographic introduction to Hortense Wood as a figure of interest, and presents an overview of the newspaper clippings, focusing on the main debates around the women’s suffrage movement as represented in print media. The selection of articles reveals Wood’s unique perspective on the suffrage movement and gender equality, drawing from the main data sources of national British newspapers, alongside many other local and independent papers.