Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Sergi turu ve Panel: “Arşivler ve Sanatsal Üretim” / 14 Nisan 2022

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Sergi turu ve Panel: “Arşivler ve Sanatsal Üretim”
Moderatör: Gülderen Bölük
Katılımcılar: Özge Açıkkol, Larissa Araz, Özlem Şimşek, Merve Elveren ve Çağla Özbek
14 Nisan 2022 tarihinde Depo’da Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı (KEKBMV) koleksiyonlarından esinlenerek yaratılan “Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar” sergisi Larissa Araz, Özge Açıkkol, Şafak Şule Kemancı’nın tanıtımlarıyla gezildi. Sergi turunun ardından arşivlerde çalışma deneyimi olan beş sanatçı ve küratörün yanı sıra yaklaşık 60 kadar dinleyicinin katıldığı “Arşivler ve Sanatsal Üretim” paneli gerçekleştirildi. Gülderen Bölük moderatörlüğünde yapılan panelde sergide eserleri yer alan Larissa Araz ve Özge Açıkkol araştırma sürecinin kendileri ve İsveçli partnerleri tarafından nasıl gerçekleştiğini anlattılar. Pandemi koşullarında kimi zaman online tarama ve yazışmalarla sürdürülebilen araştırmanın öznelliğine değindiler.
Fotoğraf sanatçısı Özlem Şimşek, yakın zamanda gerçekleştirdiği, farklı arşivlerden kurguladığı ‘Neriman Hanım’ sergisinin yaratım sürecini aktardı. Merve Elveren ve Çağla Özbek, Eylül ayında İKSV İstanbul Bienali kapsamında gerçekleşecek sergileri için KEKBMV arşivlerinde yaptıkları çalışmayı aktardılar. Arşivlerin yaratıcı çalışma, farklı okuma ve üretim süreçleri için sınırsız kaynaklar sunduğu ve herkesin kendi soruları, ayırdığı zaman ve ilgi alanı çerçevesinde yararlanabileceği vurgulandı.
Tur ve panel KEKBMV arşivi için VTR Yapım Ekibi’nden Ebru Şerametli ve Mehtap Tosun tarafından kayda alındı. Asena Günal ve Marina Papazyan şahsında tüm Depo çalışanlarına, Aslı Yurdanur şahsında İsveç Konsolosluğu’na, tüm katılımcılara ve izleyicilere teşekkür ederiz.
“Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar” İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ve Depo işbirliğinde, İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen Equal Spaces projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.