kADIN YAZIsı İsveç-Türkiye Edebiyat Buluşması / feMINAMING WRITING Sweden-Turkey Literature Meeting: “Yuvarlak Masa: Öyküde Biçim ve Dil” / 11 Mart 2018

İsveç Konsolosluğu’nun desteklediği, Mimar Sinan Üniversitesi’nin Fındıklı ve Bomonti mekânlarıyla, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve İsveç Konsolosluğu Araştırma Enstitüsü, Pera Müzesi gibi farklı mekânlarda Türkiye ve İsveç’ten edebiyatçıların katılımıyla panellerin, yuvarlak masa toplantılarının ve atölye çalışmalarının yapıldığı, 10 günlük, geniş çerçeveli bir kadın edebiyatı şenliği gerçekleştirildi. 9-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen ve Türkiye’nin ilk “kadın yazısı festivali” olan “kADIN YAZIsı İsveç-Türkiye Edebiyat Buluşması” etkinlikleri kapsamında, kütüphanemiz dört gün boyunca 7 edebiyat etkinliği ile iki performansa ev sahipliği yaptı. Şenlik çerçevesinde ‘Kadın Yazarlar Belleği’ Sergisi hazırlandı. Bugün aramızda olmayan edebiyatçı, dergici, gazeteci, çevirmen, felsefeci, kütüphaneci kadınların siyah beyaz fotoğraflarından bir seçki olmak üzere 26 ‘yazan kadın’ fotoğrafı, kitap raflarına yerleştirildi. 1862 doğumlu Fatma Aliye hanımdan 1885’li Hayganuş Mark’a ve 1897’li Maria Yordanidu’dan 1970 doğumlu Didem Madak’a bellek tazeledik… Bu etkinlik kapsamında onlarca edebiyatçı, yayıncı ve edebiyatsever Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne geldi; şenlik bütçesinden bir serginin yanı sıra Vakfın kitap koleksiyonunda olmayan 75 kitap kütüphaneye kazandırıldı. Gelen yazarlardan da kitaplarını getirenler ya da daha sonra gönderenler oldu. Tüm etkinlikler için profesyonel bir şekilde çeviri ve ses düzeni kuruldu ve etkinlikler kayda alındı. Tüm kayıtlar bu etkinliğe katılamayanlarla paylaşılmak üzere internete yüklendi. 2019 Kasım’ında Kadın Yazısı’nın 2. kez 3 gün olarak yapılması için görüşülüyor ve fon aranıyor.

Bu festival kapsamında kütüphanede gerçekleştirilen ilk etkinlik “Öyküde Biçim ve Dil” başlıklı yuvarlak masa toplantısı oldu. Seval Şahin moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte konuşmacılar Amanda Svensson, Fatih Altuğ, Fatma Barbarosoğlu, Menekşe Toprak, Mukadder Gemici ve Pelin Buzluk, öykü yazımında daha teknik parçalar olan biçim ve dil üzerinde durdular.

*Kaynak: http://www.kadinyazisi.com/etkinlikler/11-mart/yuvarlak-masa-oykude-bicim-ve-dil/

 

Bu gönderiyi paylaş