“Leman Şenalp”-Anma Toplantısı / 14 Haziran 2019

Milli Kütüphane’nin kurucu kadrosu üyeliği, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphane Yöneticiliği ve TKD Genel Merkez Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuş, yaşamı boyunca birçok kütüphaneci adayına bilgi ve tecrübesiyle yol göstermiş ve kütüphanecilik mesleğine her türlü katkı ve desteği sağlamış olan Leman Şenalp’i anmak üzere, 14 Haziran 2019 Cuma günü, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi ve İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı işbirliğiyle, Kadın Eserleri Kütüphanesi ev sahipliğinde bir anma etkinliği düzenlendi.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Emine Gür, Vakfın kurucularından Aslı Davaz ve İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Pervin Bezirci’nin açılış konuşmalarıyla başlayan ve moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Tûba Çavdar Karatepe’nin yaptığı anma toplantısında sırasıyla Milli Kütüphane Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Tuncer Acar, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkez Başkanı Ali Fuat Kartal, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Emekli Md. Ayten Şan, Kastamonu Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Hasan Keseroğlu, İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Hülya Dilek Kayaoğlu, Özyeğin Üniversitesi Kataloglama Uzmanı Fadime Taşçı ve son olarak Vakıf kurucu üyesi Aslı Davaz söz aldı.

Leman Şenalp’in kişiliği, yaptığı çalışmalar, mesleğe katkıları, çalışma yaşamı ve çevresiyle ilişkileri çerçevesinde şekillenen sohbet boyunca meslektaşları, dostları ve yakınlarının gözünden Leman Şenalp anıldı. Etkinliği planlayan ve toplantıya katılarak anılarını bizlerle paylaşan konuşmacılara teşekkür ederiz.