Müfide İlhan Özel Arşivi Dijitalleştirme Projesi Tanıtım Toplantısı / 2 Mayıs 2018

1996 yılında kütüphaneye kazandırılan, Türkiye’nin ilk Kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan’ın özel arşivinin dijitalleştirme projesinin tanıtım toplantısı 2 Mayıs 2018 tarihinde Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Davaz kadın merkezli arşivciliğin önemi üzerine bir konuşma yaparken, Vakıf Kurucu Üyesi Füsun Ertuğ ve Genel Kurul eski üyesi Ayşe Durakbaşa arşivin kütüphaneye kazandırılma hikâyesini anlattı. Kütüphane Koordinatörü Hülya Hayatseven “Müfide İlhan Özel Arşivi Dijitalleştirme Projesi”ni tanıttı. Proje Dijitalleştirme sorumlusu Gizem Yıldız, dijitalleştirilen belgeler eşliğinde Müfide İlhan hakkında bilgi verirken, Proje Danışmanı Özkan Güner arşivin özellikleri hakkında bir sunum yaptı.

Ardından Müfide İlhan’ın kızları Simla İlhan, Gül Önür, Ayla Börekçi, torunları Doruk Börekçi, Sebla Bora, yeğeni Filiz Çakmak Ergün, Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman ve Vakıf adına Müfide İlhan’la sözlü tarih görüşmesi yapan Tolunay Kolankaya, Müfide İlhan’la ilgili anılarını paylaştı. Lale Aytaman özel arşivini kütüphaneye bağışlamaktan büyük bir mutluluk duyacağını ifade etti.

Arşivin kütüphaneye kazandırılmasında emeği geçen herkese ve özellikle Müfide İlhan’ın kızları Simla İlhan, Gül Önür ve Ayla Börekçi’ye; torunları Nimla Heplevent, Leyla Alkan, Turgut İlhan, Çağatay Önür, Sabri Soydan, Sebla Bora, Selçuk Börekçi, Doruk Börekçi, Muna İlhan, Hakan İlhan, Cengiz İlhan ve Burak Heplevent’e destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.